Powrót

Wirtualny Sztetl

Portal Wirtualny Sztetl jest jedną z największych baz informacyjnych o przedwojennych żydowskich społecznościach w Polsce.

Wirtualny Sztetl* umożliwia dostęp do udokumentowanej historii ponad 1900 społeczności w historycznych granicach Rzeczpospolitej – od momentu pierwszego osadnictwa po Zagładę, a w przypadku dużych miast po czasy nam współczesne.  W 2017 roku, dzięki wsparciu naszego Stowarzyszenia zobaczyliśmy nową odsłonę portalu. Modernizacja i migracja systemu zajęła blisko dwa lata. Artykuły są uzupełnione o mapy, ikonografię, hasła biograficzne i słownikowe oraz opracowania encyklopedyczne. Na portalu znajdują się również wywiady historii mówionej i rekordy genealogiczne, statystyczne bazy danych oraz nowa dokumentacja fotograficzna zabytków żydowskich i miejsc pamięci.

W 2018 roku zrealizowano wiele nowych działań: pojawiły się teksty autorskie, tłumaczenia i redakcje, zakupiono licencje do ikonografii, przeprowadzono prace dokumentacyjne, promocję internetową, a także techniczne prace informatyczne.

Darczyńcy projektu pozyskani przez Stowarzyszenie:

Fundacja Koret; Tomek Ulatowski i Ygal Ozechov

 

*Portal Wirtualny Sztetl powstał w 2008 roku i do 2012 roku był rozwijany przez Stowarzyszenie ŻIH. W 2012 roku został przekazany Muzeum POLIN jako dar Stowarzyszenia ŻIH.