Powrót

POLIN Music Festival Roots’n’Fruits (16-18 lutego 2018 roku)

Zygmunt Rolat gościem honorowym koncertu inauguracyjnego POLIN Music Festival Roots’n’Fruits

20W miniony weekend Muzeum POLIN wypełniła muzyka oraz publiczność licznie zebrana na koncertach pierwszej edycji festiwalu muzycznego Roots’n’Fruits. Na scenie Muzeum zagrali artyści światowej sławy, w tym Martha Argerich, Michael Guttman, David Krakauer i Jing Zhao oraz Sinfonia Varsovia. Ideą festiwalu jest spotkanie kompozytorów, wykonawców i publiczności oraz wspólne odkrywanie, czym jest muzyka żydowska w różnych jej formach. Podczas trzech dni festiwalu na scenie Muzeum POLIN odbyły się cztery koncerty i wystąpiło ponad dwudziestu artystów.

Koncert inaugurujący festiwal został zadedykowany Zygmuntowi Rolatowi – Znamienitemu Darczyńcy i wielkiemu przyjacielowi Muzeum POLIN. Zygmunt Rolat od lat wspiera wiele inicjatyw kulturalnych w Polsce, zwłaszcza w Częstochowie, swoim rodzinnym mieście. Szczególnie bliska jego sercu jest muzyka – w 2009 roku dzięki jego staraniom koncert benefis na rzecz Muzeum zagrał w Warszawie jeden z największych skrzypków naszych czasów Joshua Bell. Cały dochód z tego koncertu został przekazany na przygotowanie wystawy stałej, która jest sercem Muzeum.

Podczas koncertu inauguracyjnego słowa uznania, szacunku i przyjaźni skierowali w stronę Zygmunta Rolata Dariusz Stola, dyrektor Muzeum POLIN, Ambasador USA Paul Jones, a Marian Turski, Przewodniczący Rady Muzeum POLIN i wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, opowiedział o wielkim wkładzie i zaangażowaniu Zygmunta Rolata na rzecz Muzeum. Publiczność zebrana w audytorium uhonorowała go owacją na stojąco.

Jestem ogromnie wzruszony, że mogę dziś być tu z Wami. W tym niezwykłym, pięknym Muzeum POLIN, które jest naszą dumą i radością. Muzyka od zawsze była moją wielką miłością. Drugą jest moje rodzinne miasto – Częstochowa. Jestem dumny, że udało mi się przyczynić do tego, że częstochowska filharmonia nosi dziś imię Bronisława Hubermana, światowej sławy wirtuoza skrzypiec, wielkiego polskiego muzyka-częstochowianina. Niech ten festiwal będzie dla nas wszystkich inspiracją i świętem muzyki i piękna.

Zygmunt Rolat

Foto: Magda Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Czytaj więcej
Chanuka 5779 - zaproszenie

Stowarzyszenie ŻIH zaprasza na uroczystość zapalenia pierwszej świecy chanukowej.

Możliwość przekazania 1% podatku na Stowarzyszenie

Przypominamy o możliwości przekazania 1% na rzecz działalności statutowej Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny

Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską | 22-26 sierpnia | Kazimierz Dolny

Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską odbędzie się między 22 a 26 sierpnia w Kazimierzu Dolnym