Powrót

Dane ze starachowickich cmentarzy

Grant dla Fundacji Dokumentacji Cmentarzy Żydowskich na projekt: „Baza danych z inskrypcji nagrobków cmentarzy żydowskich w Starachowicach”.

Fundacja Dokumentacji Cmentarzy Żydowskich to organizacja odpowiedzialna za wprowadzenie do Internetu ponad stu tysięcy przetłumaczonych inskrypcji z niemal stu cmentarzy żydowskich w całej Polsce. Doświadczeni pracownicy Fundacji spisują cmentarze w całości, starając się nie pominąć ani jednej inskrypcji, nawet częściowej,
a jednocześnie każdą fotografują, oznaczając jej współrzędne geograficzne. Używane techniki są nieinwazyjne i precyzyjne, a rezultaty pracy Fundacji zostały w roku 2015 nagrodzone przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Żydowskich Towarzystw Genealogicznych jako bardzo istotne dla badania genealogii, historii i kultury Żydów polskich.

Dokumentowanie, opracowanie i udostępnienie danych z cmentarza żydowskiego w Starachowicach zajmie około dwóch miesięcy. Dane te zostaną opublikowane na stronie Fundacji pod adresem www.cemetery.jewish.org.pl i z pewnością zainteresują potomków przedwojennych Żydów starachowickich, genealogów, przewodników turystycznych, historyków i nauczycieli historii, a także lokalnych działaczy społecznych i kulturalnych oraz wielu Starachowiczan, którzy pasjonują się przeszłością swojego miasta.

Tekst i zdjęcia: Fundacja Dokumentacji Cmentarzy Żydowskich

Wysokość grantu przekazanego przez Stowarzyszenie: 3.000 złotych