Powrót

Nalewki. Opowieść o nieistniejącej ulicy

Grant dla Żydowskiego Instytutu Historycznego
im. E. Ringelbluma.

Publikacja „Nalewki. Opowieść o nieistniejącej ulicy”, poświęcona historii i znaczeniu ulicy Nalewki, będzie rodzajem hołdu oraz księgą pamięci po miejscu, które przed wojną stanowiło istotę jidyszkajtu, a po którym dzisiaj nie zostało już niemal nic, nie licząc krótkiego, zaledwie dwustumetrowego fragmentu dawnej ulicy Nalewki, noszącej dziś zresztą już inną nazwę –Bohaterów Getta.

W książce obok licznych archiwalnych fotografii pochodzących ze zbiorów instytucji z kraju i ze świata, zamieszczony zostanie cykl esejów historycznych, kulturoznawczych, antropologicznych autorstwa cenionych ekspertów: varsavianistów, badaczy kultury jidysz oraz naukowców zajmujących się dziejami warszawskiego getta. W publikacji znajdą się nieprezentowane wcześniej (poza plenerową wystawą „Nalewki. Opowieść o nieistniejącej ulicy” z 2017 r., która stała się inspiracją do niniejszej publikacji) zdjęcia pokazujące codzienne życie na ulicy Nalewki przed II wojną światową, jak również ulicę w okresie okupacji niemieckiej w tym, życie na Nalewkach w czasie funkcjonowania getta warszawskiego, aż po jego brutalną pacyfikację i morze ruin po wojnie.

Fragmenty wspomnień (m.in. E. Kaganowskiego, M. Zonszajna,
B. Singera), eseje oraz archiwalne fotografie – będące niepowtarzalnym nośnikiem pamięci o zamordowanych polskich Żydach – stworzą wyjątkową narrację o ulicy Nalewki i jej mieszkańcach.

Tekst: Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma

Wysokość grantu przekazanego przez Stowarzyszenie: 10.000 złotych